Pielgrzymka do Sokółki

Autor on sie 8, 2016 in Aktualności

„A OTO JA JESTEM Z WAMI PRZEZ WSZYSTKIE DNI,
AŻ DO KOŃCA ŚWIATA” (Mt 28, 20b)

– Pielgrzymka do Sokółki

W dniach 28.06-01.07.2016 roku parafianie z Ostroroga wsparci przyjaciółmi z sąsiednich parafii odbyli pielgrzymkę na Podlasie. Głównym i najważniejszym jej punktem była mała miejscowość Sokółka, do której dotarliśmy trzeciego dnia. To właśnie tam, w kościele pw. Św. Antoniego w 2008 roku wydarzył się Cud Eucharystyczny -Komunia Święta, która powinna się rozpuścić, zamieniła się w cząstkę Ciała Pańskiego (wyniki badań są jednoznaczne: jest to tkanka mięśnia poprzecznie prążkowana serca w stanie agonii, grupa krwi AB, a płeć mężczyzna). Dla nas pielgrzymów było to niesamowite przeżycie móc tam być, patrzeć na Żywego Chrystusa, modlić się tam,a nawet odprawić Mszę Świętą, podczas której nie zabrakło wzruszeń  i refleksji w naszych sercach. Oprócz celu naszej wyprawy mieliśmy okazję poznać też wiele religii, które w tamtych stronach są rozwinięte – zakrywając ramiona odwiedziliśmy liczne monastery  i cerkwie w Supraślu, na Świętej Górze Grabarce oraz w Jabłecznej (prawosławie); byliśmy w synagodze żydowskiej w Tykocinie (judaizm); a po ściągnięciu butów poznaliśmy także islam w wydaniu Tatarów przebywając w meczecie. Zawitaliśmy także w Kodeniu, w Bazylice Mniejszej gdzie modliliśmy się u stóp Matki Bożej Jedności. Mile zaskoczyła nas panująca tam cisza i spokój, nawet na ulicach. Od pierwszych chwil zżyliśmy się ze sobą, co zaowocowało wspaniałą współpracą i ciepłą atmosferą przez całą pielgrzymkę, niezależnie od miejsca, pory dnia i zmęczenia. Podsumowując można powiedzieć,  że „autobus był do tańca i do różańca”!
Aby dopełnić tego pięknego dzieła, spotkaliśmy się 6 lipca najpierw na Mszy Świętej  i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby wspólnie podziękować za przeżycie tej pielgrzymki i bezpieczny powrót do naszych rodzin oraz by uroczyście poświęcić nasz dar dla parafii : naczynie – pojemnik na wodę święconą, który odtąd będzie stał przy chrzcielnicy. Po Eucharystii, w salce obejrzeliśmy długo wyczekiwany film „Ja jestem”, uraczyliśmy się kawą i słodkimi przekąskami, a na koniec niespodzianka: powspominaliśmy minione dni oglądając film ze zdjęć ze wszystkich miejsc. Każdy w prezencie otrzymał na pamiątkę taki film, a także zdjęcie grupowe i wiersz opisujący każdy dzień pielgrzymki autorstwa Pani Teresy Ratajczak. „Podziękowania ślemy: Księdzu Szymonowi za wspaniałą ucztę duchową, opiekę, troskę i serce. Panu pilotowi Przemkowi za wiedzę, historię, cierpliwość i aktorskie przekazanie wiadomości. Pani Marii za dobre nas rozlokowanie i kasy trzymanie. (…) A wszystkim uczestnikom wspólnej wyprawy za wspaniałą pogodę ducha.” (fragment wiersza „Pielgrzymka Podlasie 4 Kultury”).

Jesteśmy szczęśliwi, że wspólnie mogliśmy przeżyć tak wiele wspaniałych chwil, a przede wszystkim usłyszeć każdy na swój sposób, indywidualnie głos Chrystusa, który woła JA JESTEM – żywy i prawdziwy. Pytanie tylko czy chcemy to usłyszeć i czy potrafimy powtórzyć za Świętym Tomaszem „PAN MÓJ I BÓG MÓJ!”. Za wszelką dobroć DZIĘKUJEMY!

TEKST: Weronika Białasik