Pielgrzymka do Lichenia

Autor on Sie 8, 2016 in Aktualności

W święto Świętego Jakuba, drugorzędnego patrona naszej parafii, tj. 25. lipca 2016 roku, wybraliśmy się w pielgrzymce do Lichenia. Naszym pragnieniem było zawierzenie Matce Bożej Licheńskiej naszej parafii, naszych duszpasterzy, rodzin, młodzieży i dzieci, a także wszystkich chorych. Po zbiórce i modlitwie o godz. 7:30 wyruszyliśmy z Ostroroga. Grupa 25 przedstawicieli na czele z Ks. Wikariuszem Szymonem Kaźmierczakiem rozpoczęła swe pielgrzymowanie Eucharystią w kościele pw. Św. Doroty o godz. 12:00. Bazylika, którą mieliśmy okazję zwiedzać i podziwiać okazała się również odpowiednim miejscem do osobistej modlitwy. Każdy z nas zaczerpnął z pewnością z tego wspaniałego miejsca siły duchowe i fizyczne.

        Kolejnym punktem naszej wędrówki był Las Grąbliński, oddalony od Sanktuarium o 2 km. Doszło w nim do objawień, na miejscu których postawione zostały kapliczki. Fenomenem tego miejsca jest kompleks klasztorny, który składa się z kościoła i zabudowań przeznaczonych na część mieszkalną. Znajduje się tam zakon Sióstr Anuncjatek, Anuncjatki – to wspólnota monastyczna, klauzurowa, założona w 1502 r. przez św. Joannę de Valois, królową Francji. Joanna, jeszcze jako dziewczynka, pytała Matkę Bożą w jaki sposób mogłaby Ją uczcić. W sercu usłyszała słowa Maryi: „Zanim umrzesz, założysz zakon na Moją cześć. To największa radość, jaką możesz uczynić Mojemu Synowi i Mnie…”. Siostry anuncjatki wyróżniają się spośród innych zgromadzeń wielokolorowymi habitami. Każdy kolor ma inne znaczenie: szary symbolizuje pokutę i ubóstwo; czerwony – mękę Chrystusa, miłość, radość; biały – czystość. Czarny kolor welonu to symbol konsekracji zakonnej. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalikiem – na jego awersie przedstawione jest Dzieciątko Jezus w ramionach Najświętszej Maryi Panny. Dzieciątko rączką wskazuje na Maryję. 

         Ostatnim przystankiem było pocysterskie opactwo Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja w Lądzie. Tam, dzięki naszemu przewodnikowi -klerykowi pierwszego roku –  poznaliśmy historię i obejrzeliśmy wiele ciekawych zakątków tego miejsca.

         Bardzo się cieszymy, że i tym razem Ks. Szymon uraczył nas naszymi ulubionymi krówkami, a atmosfera tradycyjnie była wspaniała. W ciągu kilku godzin mieliśmy po raz kolejny okazję zobaczyć wiele, a także przebywając w świętych miejscach uchwycić kilka refleksji i skorzystać z odpoczynku wakacyjnego.