WCZASOREKOLEKCJE MŁODZIEŻY W GĘBICACH 1–4.08.2016r.

Autor on sie 8, 2016 in Aktualności

WCZASOREKOLEKCJE MŁODZIEŻY W GĘBICACH

1–4.08.2016 rok

         1 sierpnia 2016 roku nadszedł czas długo wyczekiwanego wyjazdu naszej wspaniałej młodzieży z Ostroroga do Gębic. Wszyscy zebraliśmy się o 9:30 w naszym kościele na wspólnej modlitwie i błogosławieństwie ks. Proboszcza. O godzinie 10:00 wyruszyliśmy w kierunku ośrodka „Nasz Dom” Sióstr Felicjanek.  Po dotarciu na miejsce mieliśmy chwilę na rozpakowanie się i zapoznanie z terenem. Jest to niezwykłe miejsce, które zachwyca spokojem i pięknym otoczeniem.  Pokoje były bardzo przytulne, a na każdym piętrze mieścił się aneks, czyli miejsce do wspólnych spotkań z kuchnią i salonem. Dziewczęta mieszkały w Domu Bł. Marii Angeli Truszkowkiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, a chłopcy – w Domu Opatrzności Bożej. Był też czas na odpoczynek.  Jedna grupa młodzieży ruszyła na basen, a inna na boisko, pograć w piłkę lub poćwiczyć na siłowni zewnętrznej.  Po wspólnie zjedzonym posiłku odbyło się spotkanie w grupach wraz z animatorkami. Pierwsze spotkanie miało na celu przede wszystkim zapoznanie się ze sobą. Po kolacji odbyła się pierwsza wspólna Msza Święta, do której starannie samodzielnie przygotowaliśmy; następnie obejrzeliśmy bardzo pouczający film pt.: „Doonby. Każdy jest kimś”, który uświadomił nam jak ważne jest życie każdego z nas. Tak dobiegł końca pierwszy dzień wczasorekolekcji.
         Wtorek był dniem, który miał na celu przygotowanie młodych do dobrej spowiedzi. Wstaliśmy bardzo wcześnie i po wspólnej, rannej modlitwie i śniadaniu udaliśmy się do wybranych miejsc, aby popracować razem w grupie. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie rozważań stacji Drogi Krzyżowej. Młodzież spisała się na medal, bo pokazała, że wspólnymi siłami są w stanie stworzyć coś pięknego.
Później trochę odpoczynku na basenie i boisku. Około godziny 16:00 nadszedł moment kolejnego spotkania w grupach.  Temat, który poruszyliśmy to oczywiście spowiedź. Na samym początku obejrzeliśmy film pt.: „Mario”, opowiadający o pogubionym nastolatku, który dostał od Boga szansę na zmianę swojego dotychczasowego życia. Zadaniem animatorek było jak najlepsze przygotowanie młodzieży do szczerej spowiedzi.  Długo rozmawialiśmy na temat naszych świadectw spowiedzi, a na końcu każdy otrzymał rachunek sumienia nastolatka i nastolatki.  Przed Mszą Świętą odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu,w czasie której młodzi przygotowywali rachunek sumienia i spowiadali się. Był to piękny czas pojednania się z Bogiem i  zaproszenia Go na nowo do czystego serca podczas Eucharystii. Bardzo zmęczeni intensywnym dniem, po wspólnym spotkaniu nas wszystkich, udaliśmy się do łóżek. 

         Środa była czasem rekreacji, ale oczywiście nie tylko.  Tradycyjnie wspólna modlitwa i śniadanie, a potem spotkanie w grupach, w których poruszaliśmy temat wczorajszej spowiedzi, jak i wiele innych, ważnych wątków.  Następnie najważniejszy moment każdego dnia, czyli Msza Święta i wspólne śpiewy.  Po obiedzie, około godziny 13:00 wyruszyliśmy w stronę Goraju. Zwiedziliśmy pobliską szkołę, internat, pomnik hrabiego a przede wszystkim piękne leśne tereny. Tam też odbyło się nasze ognisko, podczas którego wielkimi zdolnościami wykazywali się chłopcy. Wszyscy zadowoleni z pełnymi brzuchami wróciliśmy do naszego ośrodka w Gębicach. Wieczorem, kiedy zaczęło się już ściemniać rozpoczęliśmy wspólną Drogę Krzyżową, przygotowaną przez naszą wspaniałą młodzież. Szliśmy za krzyżem, zrobionym przez jedną z grup, przez polne tereny. Nasza Droga Krzyżowa zakończyła się na pobliskim cmentarzu.  Był to piękny czas zadumy i spokoju. Wróciliśmy późno, więc wszyscy bardzo zmęczeni tą kilkukilometrową wędrówką, po spotkaniu podsumowującym udali się do swoich pokoi.
         Czwartek 4 sierpnia to dzień powrotu do domu. Wstaliśmy wcześniej niż zwykle, aby spakować się i posprzątać w naszych pokojach i aneksach. Dzień jak zwykle zaczęliśmy od wspólnej modlitwy i śniadania, później ostatnie już spotkanie w grupach. Podsumowaliśmy nasze wczasorekolekcje i podziękowaliśmy za piękny czas. Każdy z grupy od swoich animatorek otrzymał drobny upominek, który będzie przypominał o wspólnie spędzonych chwilach. Później miała miejsce nasza ostatnia Msza Święta i nasz ostatni wspólny posiłek. Wszyscy byliśmy dumni z młodzieży, ponieważ do każdego posiłku sama przygotowywała z niewielką pomocą animatorek. Ponadto każda Uczta Pańska, czyli Msza Święta, również przygotowywana była przez młodzież: czytali czytania, śpiewali psalmy, ministranci wiernie służyli przy ołtarzu, a wszyscy wychwalali Pana głośnym śpiewem. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a wybrane osoby, które szczególnie przeżyły te 4 wspaniałe dni, zostały nagrodzone dyplomami w różnych kategoriach. 

Ośrodek opuszczaliśmy ze łzami w oczach.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Czarków, gdzie w kościele farnym pw. Św. Marii Magdaleny przywitaliśmy się z Panem Jezusem, a także wylosowaliśmy Jego Słowo, każdy własne, skierowane tylko do niego. Zjedliśmy także pyszne lody. Około godziny 15:00 byliśmy już w naszym Ostrorogu.
         Myślę, że nasze wczasorekolekcje były przepięknym czasem dla każdego z nas i każdy z nas przeżył je bardzo głęboko. Pokazaliśmy, że w naszym mieście mamy wspaniałą młodzież, która chce być blisko Boga i pragnie Go szukać. Te kilka dni z pewnością wniosło w nasze życie bardzo wiele, dużo się nauczyliśmy, a przede wszystkim zbliżyliśmy się i jeszcze mocniej pokochaliśmy Boga. Dziękujemy Siostrom Felicjankom za wszelkie okazane wobec nas dobro, za wspaniałe przyjęcie w ośrodku, za przepyszne posiłki i za rozmowy. Dziękujemy Księdzu Szymonowi, który z całych sił każdego dnia starał się zaspakajać nasze potrzeby: te ziemskie, ale przede wszystkim te duchowe i wewnętrzne. Wróciliśmy odmienieni i szczęśliwsi. Każdy z nas poczuł, że w Gębicach zostawił cząstkę swojego serca.  Chwała Panu!

                                                    Tekst: Klaudia Konieczna