Młodzież

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oddział nr 91
w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu

Nasz oddział został założony jako 91-wszy w Archidiecezji Poznańskiej dnia 09.04.2013 roku.
KSM jest stowarzyszeniem kościelnym, które zrzesza młodych katolików świeckich, działającym na terenie całej Polski. „Zasadniczym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży  jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.” ~ fragment Statutu; Rozdział 2, paragraf 13.

KSM posiada: swoje godło – połączenie Krzyża i Orła Polskiego
w barwach narodowych i Maryjnych na żółtym tle;

ksmap
swój hymn „Hej do apelu stańmy wraz” śpiewany na melodie ‘Roty’; swoje Święto Patronalne – zawsze w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (święto ruchome-ostatnia niedziela okresu zwykłego przed adwentem);
swoich patronów: Świętego Stanisława Kostkę
oraz Błogosławioną Karolinę Kózkównę;
swój sztandar – z wizerunkiem godła;swoje przyrzeczenie jako uroczyste wstąpienie  w szeregi stowarzyszenia w Święto Patronalne podczas uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Poznańskiej; odznakę organizacyjną, legitymację członkowską

oraz pieczęć okrągłą i podłużną.

Obecnie KSM w Ostrorogu liczy ok. 35 osób, w tym 7 członków pełnoprawnych po przyrzeczeniu.
(3 z nich nadal prężnie działa w Ostrorogu)

Nasze spotkania odbywają się w ciągu roku szkolnego w każdy piątek o godz. 19:00 w salkach parafialnych przy kościele.
Prowadzimy swoją kronikę od początku istnienia oddziału,

w której zawieramy najważniejsze wydarzenia z życia naszej wspólnoty ,
akcje i inicjatywy.

W 2015 roku, aby odnowić nasze szeregi i wspomóc je nowymi osobami, zaprosiliśmy wielu młodych ludzi z naszej szkoły. Większość z nich odpowiedziała na nasze zaproszenie i obecnie prężnie działa w oddziale.
Najważniejsze wydarzenia i inicjatywy, które przeprowadziliśmy oraz te,
w których wzięliśmy liczny udział w roku szkolno-katechetycznym 2015/2016:
19.09.2015 roku – Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Podwyższenia Krzyża w Biezdrowie
31.10.2015 roku – Korowód Świętych ulicami miasta
1 i 2.11.2015 roku – prowadziliśmy różaniec za zmarłych na cmentarzu parafialnym
22.11.2015 roku – Święto Patronalne w Katedrze Poznańskiej
20.12.2015 roku – przygotowaliśmy naszą wspólną Wigilię
27.12.2015 roku – wzięliśmy udział  w Prowincjonalnych Dniach Braterstwa we Wronkach
08.01.2016 roku – przygotowaliśmy kartki urodzinowe dla chorej dziewczynki Oli
20.03.2016 roku –czytaliśmy Mękę Pańską podczas Mszy Świętych
w Niedzielę Palmową
20.03.2016 roku – przygotowaliśmy Misterium Męki Pańskiej
24.03.2016 roku – poprowadziliśmy Adorację Pana Jezusa w Ciemnicy – Wielki Czwartek
25.03.2016 roku – poprowadziliśmy Adorację Pana Jezusa w Grobie Pańskim – Wielki Piątek
08.04.2016 roku – obejrzeliśmy wystawę poświęconą
Śp. Ks. Kan. Kazimierzowi Wenclowi z okazji 1 rocznicy śmierci.
29.04.2016 roku – zorganizowaliśmy przyjęcie urodzinowe dla naszego opiekuna Księdza Wikariusza Szymona Kaźmierczka
22.05.2016 roku – uczestniczyliśmy we Mszy Świętej z okazji 25-lecia święceń kapłańskich Księdza Proboszcza Krystiana Sobczaka, złożyliśmy życzenia w imieniu młodzieży i wręczyliśmy upominek oraz pomogliśmy
w przygotowaniu poczęstunku w salkach parafialnych
25.05.2016 roku – przygotowaliśmy ołtarz na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało, a także aktywnie uczestniczyliśmy
w procesjach w oktawie nosząc znaki naszej wiary oraz figurę Matki Bożej
04.06.2016 roku – wzięliśmy udział w XX Spotkaniu Młodych ‘Lednica 2000’
19.06.2016 roku – dołączyliśmy się do III Rajdu Parafialnego
02/03.07 oraz 09/10.07. 2016 roku – rozprowadzaliśmy cegiełki – płyty
z filmem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
31.07.2016 roku – z okazji odpustu parafialnego ku czci Św. Jakuba rozprowadzaliśmy cegiełki w formie ciast.
W dniach od 1.do 4. sierpnia. 2016 roku uczestniczyliśmy liczną grupą we wczasorekolekcjach w Gębicach

ZESPÓŁ MŁODZIEŻOWY

Obecny Zespół Młodzieżowy w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu istnieje od stycznia 2015 roku. Liczy 25 osób, w tym 24 dziewczęta oraz 1 chłopca. Próby zespołu odbywają się w piątki, o godz. 17:00 w salce parafialnej. Swoim śpiewem młodzież uświetnia Msze Święte niedzielne o godz. 9:00, a także okolicznościowe uroczystości i nabożeństwa w ciągu roku liturgicznego. Instrumentem wiodącym w zespole jest gitara klasyczna, często korzystają także, w zależności od możliwości,  z gitary akustycznej. Dla urozmaicenia muzyki zdarza się usłyszeć dźwięki djembe – małego bębenka, który wygrywając rytm melodii pomaga w jej zapamiętaniu. Podczas uroczystości i ważniejszych świąt zespół wspomagają o skrzypce zaprzyjaźnieni uczniowie Szkoły Muzycznej z Szamotuł.

Zespół wspiera wiele akcji charytatywnych, które mają na celu pomoc osobom chorym i samotnym, szczególnie dzieciom. Dzięki życzliwości Księdza Proboszcza i Księdza Wikariusza, bardzo często można usłyszeć ich w różnych kościołach, gdzie uświetniają Msze Święte ślubne. Marzeniem zespołu jest nagranie płyty.

Młodzież z zespołu bardzo cieszy się, że może wychwalać Pana Boga swoim śpiewem, dziękując w ten sposób za ten przepiękny dar.  Swoje święto chórzyści obchodzą 22. Listopada, we wspomnienie Świętej Cecylii – patronki muzyków, organistów, chórów i śpiewaków kościelnych.

Święta Cecylio – módl się za nami!

Święta Cecylio – śpiewaj razem z nami!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE CHĘTNE OSOBY W WIEKU GIMNAZJALNYM I WYŻEJ, KTÓRE CHCIAŁYBY WYCHWALAĆ PANA BOGA SWOIM ŚPIEWEM ROZWIJAJĄC SIĘ PRZY TYM MUZYCZNIE NA PIĄTKOWE PRÓBY.